Scenariusz zajęć dla kl. III nauczania zintegrowanego. Przedstawiam w nim jak uatrakcyjnić zajęcia wykorzystując prezentację przygotowaną w Microsoft Pawer Point.
Scenariusz zajęć kl. III
Temat kompleksowy: Pole
Temat szczegółowy: Dary naszych pól.
Cele: uczeń zna rośliny uprawne oraz zwierzęta żyjące na polu, potrafi rozwiązywać zagadki na temat pola, umie zaśpiewać piosenkę „Jabłko”, potrafi według planu ułożyć treść sprawozdania i prawidłowo je napisać, rozumie potrzebę przestrzegania prawidłowych nawyków żywieniowych, zna wartość odżywczą owoców i warzyw, potrafi kulturalnie zachowywać się podczas spożywania posiłków
Metody: słowna: rozmowa, objaśnienia,
oglądowa: prezentacja multimedialna, marchew, jabłka, ilustracje z podręcznika,
czynna: zabawa ruchowa, zabawy z piłką, wykonywanie surówki, rozwiązywanie ćwiczeń,
Pomoce: podręcznik, prezentacja multimedialna, marchew, jabłko, nóż, tarka, kaseta z nagraniem piosenki „Jabłko”, podręczniki „Wesoła szkoła”
Przebieg:
1) Rozmowa na temat wycieczki do gospodarstwa rolnego.
2) Pokaz slajdu- dzieci przypominają sobie nazwy roślin i zwierząt, które można spotkać na polu, ( jeżeli istnieje taka potrzeba wracamy na wybrane slajdy prezentacji).
3) Pisanie sprawozdania z wycieczki do gospodarstwa rolnego:
- wspólne gromadzenie słownictwa
- układanie planu sprawozdania
- samodzielne pisanie sprawozdania
4) Utrwalenie piosenki „Jabłko”- zabawa ruchowa.
5) Rozwiązywanie zagadek o polu.
6) Zadania tekstowe- matematyczna karta pracy nr 34
7) Przygotowanie surówki z marchwi i jabłka- zwrócenie uwagi na witaminy zawarte w owocach i warzywach.
8) Drama: dyktuję koledze przepis na ulubioną potrawę
9) Rozwiązywanie karty pracy nr 66.
10) Zabawy z piłką.
11) Podsumowanie dnia.
Zagadki
1.W kształcie bywa dość dziwaczny,
rośnie w ziemi i jest smaczny,
mimo, że ma wygląd brzydki,
w złote się zamienia frytki.
(
ziemniak)
2. W polu dojrzewa, kłosy ma złote,
gładkie i grube, a zaraz potem
we młynie z ziarna mąką się stanie,
a z mąki bułki są na śniadanie.
(pszenica)
3.Ziarno w ciężkich kolbach sprytnie ma ukryte,
w postaci „pop- cornu” bywa znakomite,
ma szerokie liście i łodygi grube,
a brązowe kwiaty tworzą śmieszny czubek.
(
kukurydza)
Lucyna Chytra
Szkoła Podstawowa
w Biezdrowie